Do more on the web, with a fast and secure browser!

Download Opera browser with:

• built-in ad blocker
  • battery saver
  • free VPN
Download Opera

Tab'ların yüklenmesini nasıl engellerim?

• Merhaba, Opera'yı her açtığımda tab'lar otomatik yükleniyor oysa Firefox'da her açılışta tab'lar yüklenmiyor. Bunun nasıl kapatılacağını bir türlü bulamadım. Firefox'u açtığınızda en son hangi tab'da iseniz sadece o yükleniyor diğerleri siz tab'a tıklamadığınız sürece yüklenmiyor. Opera'da bu özellik yok mu? Tab'ları geçiktirme seçeneği var ama hiçbir işe yaramıyor; açılır açılmaz hepsi teker teker yükleniyor. Bunun eklentisiz bir çözümü var mı?

• Ayarlara gir Başlangıçta özellikleri altında var. Resimdeki gibi yaparsan en son kapattığın şekilde açılır.

013.png

Yanlış mı anladım emin olamadım. Şayet demek istediğin mesela 5 tab açıkken Opera'yı kapattığında ve tekrar açtığında sadece kaldığın yerdeki sekmenin yüklenmesini istiyorsan, aşağıdaki resim gibi yapman lazım.

014.png

• İlginiz için teşekkür ederim ama benim sorum bu değildi; Belirttiğiniz özellik zaten aktif yani Tab'larım kaybolmuyor; benim sorunum Opera açıldığında Tab'ların hepsinin geri planda yükleniyor olması! Örneğin Firefox'da onlarca Tab'ınız olsa bile Firefox'u kapatırken en son hangi Tab'da iseniz açtığınızda sadece o Tab yükleniyor diğer Tab'lar başlık olarak duruyor, siz tıklarsanız yüklemeye başlıyor.

20-30 tane Tab'ınız varsa hepsinin aynı anda yüklenmesini ve dolayısıyla sisteminizin kasmasını ister misiniz?

Benim problemim bu.

İleriki sürümlerde bu sorunu çözerler umarım.

• Bu arada "Arka plan sekmelerinin yüklenmesini geçiktir" seçeneği de aktif ama fayda etmiyor. Tek farkı hepsi aynı anda yükleneceğine teker teker yükleniyor 🙂

Opera geliştiricileri sanırım benim gibi 30-40 tane Tab'la çalışan kişi görmediler!

Düşünsenize araştırma yapıyorsunuz 50 tane Tab açmışsınız bir süre sonra browser'ı kapattınız ve 2-3 saat sonra yine açtınız 50 tane web sayfası birden yükleniyor! 😨

"Açıldığında en son hangi Tab'da ise o yüklensin" seçeneği olmalıydı!

• yanlış anladım galiba diye düşünürek 2.resimi eklemiştim bende, o ayarı da senin dediğin gibi (arka plandaki sekmeler tıklanmadığı sürece hiç yüklenmiyor) sanıyordum. Mahçup oldum şuan ☺

İşin ilginç tarafı bende hiç farketmemişim, bende sıksık kapat aç yaptığım için o maksatla kullanıyordum 😄 eskiden öyleydi umarım tekrar aktifleşir.

• Rica ederim hiç sorun değil.

Ve evet doğru hatırlıyorsunuz eskiden vardı ☹
    2013 yılına kadar her şey vardı hatta Opera'da ki özellikler diğer browser'lar tarafından kopya ediliyordu... o kadar öncü ve yenilikçiydi...

Yeniden kodlamaya girdikten sonra bir daha eskisi gibi olamadı...

Firefox ile Opera'yı eşzamanlı kullanıyorum; Opera daha hızlı sayfa açıyor ve java motoru daha sorunsuz çalışıyor. (Şimdilik)

Bir de 2013 yılında ki son sürümüm özelliklerini adapte edebilseler süper olurdu ama neden eklenmediği/eklenemediği sorusunun cevabını kimse veremiyor! 😕

• @motion aynen öyle eskiden diğer browserlar tarafından takip ediliyordu, şimdi Operanın takip eder durumda olması üzücü😔 VPN si var işte artısı o da olmasa fanları hariç kullanan kalmıcak malesef.

Log in to reply