New Opera Forums launching soon!
Discussion thread

Czy Opera umarła?...

janhalb
janhalb

14 posts

 • Server monkey

Wybaczcie, proszę, ten może nieco prowokacyjny tytuł wątku. Niemniej jednak…

Zacząłem używać Opery bardzo dawno temu - w czasach, kiedy jeszcze Operę trzeba było kupić (!). Później ściągałem każdą kolejną nową wersję, najpierw na PC, potem - po systemowej przesiadce 6 lat temu - na Maca.

Od wielu lat to była "moja" przeglądarka. Żadna inna mi "nie podchodziła". Bo Opera miała funkcje, których inne przeglądarki po prostu nie miały (albo wprowadzały je dużo później). Bo można ją było NAPRAWDĘ spersonalizować i ustawić do własnych potrzeb.

A teraz?...

Ostatnia "normalna" Opera to była wersja 12. Wszystko co potem... No właśnie.

Co z tego, że nowa Opera (20, 21, 22...) ma super-hiper wypasiony silnik do Chrome'a i "najpiękniejszy na świecie" interfejs - skoro jest tak kompletnie nie-funkcjonalna? Mam w nosie piękno interfejsu, powiem więcej: jako prosty użytkownik mam w nosie, jakiego silnika używa przeglądarka. To, co mnie interesuje, to FUNKCJONALNOŚĆ - konkretne funkcje i "ficzery", które ułatwiają korzystanie z przeglądarki i do których przyzwyczaiłem się przez lata.

A których nowa, super-szybka i niezwykle piękna Opera 20+ po prostu nie ma. Bo nie. Kilka prostych przykładów:

 1. Nie da się ukryć paska adresu. W Operze do 12 miałem ukryty pasek adresu (żeby nie zajmował miejsca na ekranie...), a żeby wpisać adres klikałem F2. Zapomnij.

 2. Nie da się (tak, po prostu się NIE DA - mówimy o Operze 22 na Maca) włączyć trybu pełnoekranowego. Nie ma. Brak. Null. W pomocy wszystko jest opisane (łącznie ze skrótem klawiaturowym), ale skrót nie działa, a w menu "Widok" opcja nie istnieje. Siłą rzeczy nie da się także (a przecież przez długi czas Opera była JEDYNĄ przeglądarką, która to potrafiła!) uzyskać PEŁNEGO trybu pełnoekranowego (czyli takiego, w którym wszystko jest "schowane" - tzw. trybu prezentacyjnego.

 3. Nowy system zakładek to po prostu kpina. I nie mówcie mi "trzeba się przyzwyczaić" - bo niby dlaczego "trzeba"? Dlatego, że programiści tak wymyślili?

 4. Nie ma paska zakładek osobistych. Nie ma możliwości zdefiniowania własnych wyszukiwarek (że już nawet nie wspomnę możliwości ustawienia ich na pasku zakładek osobistych - patrz wyżej). I tak dalej…

Mówiąc w dużym skrócie - nie ma TEGO WSZYSTKIEGO, co sprawiało, że Opera była Operą. Co gorsza - nie ma też opcji obecnych po Operze 9, umożliwiającej zachowanie skrótów klawiaturowych etc. z wersji wcześniejszych. Personalizacja Opery 20+ sprowadza się do "kolorków i obrazków".

Dlaczego? Tak, zdaję sobie sprawę, że nie uzyskam odpowiedzi innej niż okrągłe frazesy o "ulepszaniu, unowocześnianiu i pójściu z duchem czasu".

Niestety, prawda jest taka, że to już nie jest Opera. To jest Chrome - w trochę ładniejszej skórce.

No i niestety - ten produkt z mojego punktu widzenia nie nadaje się do użytku. Na razie korzystam jeszcze ze "starej" Opery 12.16 - dopóki działa. A działa coraz gorzej, bo czas leci, strony się zmieniają, zmieniają się wymagania. Już teraz wystarczy, że mam otwarte więcej niż 5 czy 6 zakładek, żeby Opera zużywała 80% zasobów procesora...

Stopniowo przesiadam się na Safari (Mac) - bo już dziś Safari z paroma dodatkami umożliwia osiągnięcie większości opcji, o które mi chodzi. Niestety, nie wszystkich.

Wszystko wskazuje na to, że po wielu latach pożegnam się z Operą. Szkoda.

Opera umarła. RIP.

34 Replies - 7187 Views

ryszard
2 0
ryszard

253 posts

 • Server monkey

Nie wiem czy Opera umarła, ciągle używam (win) 12.17 i stron z "problemami" wiele znajduję ( https://www.google.com/fonts , https://plus.google.com/u/0/photos?tab=mq ). Ale tutejsze polskie forum jest martwe.

janhalb
1 1
janhalb

14 posts

 • Server monkey

To fakt, niestety... No cóż, widać ludziom nie zależy. Głową muru nie przebijesz...

grzejnik32
0 1
Earth

319 posts

 • Server monkey

trzeba zrobić ochrzan w polskim biurze opery komuś. :-)

janhalb
0 1
janhalb

14 posts

 • Server monkey

Może na początek zainteresować kogoś w tym polskim biurze tym, żeby w ogóle przeczytał ten wątek?... Z tego co pamiętam, Polska była jednym z najsilniej "uoperowionych" krajów świata. Nie chcę być złym prorokiem, ale mam wrażenie że ten okres właśnie się kończy - a wszystko dlatego, że (to moja prywatna opinia) zespół Opery w pogoni za nowościami (?) olał użytkowników...

Kiedy przesiadałem się na Operę - i jeszcze półtora-dwa lata temu - Opera była INNA niż wszystkie inne przeglądarki.

A dziś? Podajcie mi JEDEN powód, dla którego ktoś kupujący nowy komputer u zastanawiający się "czym by tu zastąpić IE" miałby wybrać Operę,a nie Firefoksa czy choćby po prostu Chrome'a?...

janhalb
0 1
janhalb

14 posts

 • Server monkey

Pozwoliłem sobie zadać to samo pytanie powyżej, po angielsku (tam jest większy ruch). Ciekaw jestem reakcji.

lemari
0 1
lemari

132 posts

 • Server monkey

Ciekaw jestem reakcji.

Zamkną wątek ;).

U mnie nowa Opera chodzi lepiej niż Chrome.

janhalb
0 1
janhalb

14 posts

 • Server monkey

Ano, zamknęli. :-) Choć zanim to zrobili, kilka odpowiedzi uzyskałem.

Nadal nie wiem dwóch rzeczy:

 • Czy jest JAKAKOLWIEK możliwość "schowania" paska adresu (choćby przez jakiś ad-on)...

 • Czy jest JAKAKOLWIEK metoda włączenia trybu pełnoekranowego. Podejrzewam, że to jakiś błąd w Operze dla Maca - ale błąd konsekwentny (wersja 20, 21, 22 - bez zmian).

saskatchewan
1 1
Nie mam avatara :-p

53 posts

 • Server monkey

12.17 ma się jeszcze całkiem nieźle, ale powoli umiera. Jakiś czas temu sprawdzałem, czy jestem w stanie się przesiąść w 100% na nową Operę, ale mi się nie udało. Od tego czasu minęło blisko pięć miesięcy, a nowych starych funkcji jakoś do tej pory nie widzę.

Na poważne zmiany już nie czekam. W tej chwili jestem w trakcie konfigurowania sobie Firefoksa. Zobaczymy, czy ten test się uda.

[Deleted User]
0 1
Soccer

0 posts

 • Server monkey

A ja zrobiłem test przeglądarek dostępnych na Dobrych Programach, jest ich sporo, ale gdy się skupić na w miarę aktualnych, stabilnych, dla XP, 32bit, nie chromoklonów i wspierających stare procesory naprawdę zostaje tylko albo Opera 12.17 albo Firefox Więc za parę miesięcy może rok - Firefox

janhalb
2 0
janhalb

14 posts

 • Server monkey

Jakiś czas temu sprawdzałem, czy jestem w stanie się przesiąść w 100% na nową Operę (...)

Ja chyba jednak nie jestem. testuję od ładnych paru dni, robię zestawienie trzech przeglądarek: Opery 12.16 (siedzę na Macu, 12.17 na Maca nie ma), Safari i Opery 22.

"Stara" Opera jest zdecydowanie najlepsza - ale, no właśnie: "powoli umiera". Coraz częściej muli, a jak otworzę więcej niż 4 czy 5 zakładek, to zjada 80% CPU.

Na drugim miejscu jest Safari - i chyba ostatecznie to będzie moja "główna" przeglądarka.

Najbardziej załamuje mnie to, co napisali mi tam, na angielskim forum. Że nowa koncepcja, bla bla bla, bo wszyscy chcieli przeglądarki "szybkiej, minimalistycznej, lekkiej, personalizowanej przez rozszerzenia".

Szybka? Mówiąc szczerze nie widzę istotnej różnicy w szybkości wczytywania stron pomiędzy Operą 21 a Safari.

Minimalistyczna? Chyba nie do końca rozumiem, co to w tym kontekście miało znaczyć. Dla mnie "minimalistyczna" jest właśnie Safari.

LEKKA? No cóż - chyba też nie łapię, o co chodzi. Bo jak rzucam okiem w systemowego Findera, żeby sprawdzić ile poszczególne przeglądarki zajmują miejsca na dysku, to co widzę?

Opera 12.16 - 45 MB

Safari 5.1.10 - 52,1 MB

Opera 22.0 - 197,2 MB (!!!).

Czyli "lekka" Opera 22 waży ponad cztery razy więcej, niż "ciężka" stara Opera 12.

Najbardziej wkurzające (poza niemożnością "zniknięcia" paska adresu) jest "nowe, wspaniałe" rozwiązanie kwestii zakładek. W "starej" Operze miałem kilkaset zakładek; z niektórych korzystałem na co dzień - i te miałem na pasku albo na ekranie szybkiego wybierania. Z innych - tylko od czasu do czasu - i te miałem "normalnie" w Menu Zakładki.

W nowej Operze NIE MA Menu Zakładki. Jest do wyboru pasek - albo ekran. Konia z rzędem temu, kto mi wytłumaczy, jak upchnąć w to 500 zakładek i móc z nich wygodnie korzystać...

Więc za parę miesięcy może rok - Firefox

No, ja niestety Firefoksa jakoś strawić nie mogę. To znaczy, jasne: jakbym się przesiadał z IE, to bym piał z zachwytu. Ale jak z Opery 12 - to jednak dla mnie downgrade ;-)

lemari
0 1
lemari

132 posts

 • Server monkey

LEKKA? No cóż - chyba też nie łapię, o co chodzi.

Raczej chodzi o RAM, a nie o miejsce na dysku.

Stara Opera przestała sobie radzić z fejsbukiem czy twitterem, to praktycznie dzisiaj wyklucza przeglądarkę z obiegu. Było tam zbyt dużo opcji do samodzielnego ustawiania, doszli do wniosku że ZU tego nie potrzebuje.

No, ja niestety Firefoksa jakoś strawić nie mogę.

Poświęć trochę czasu, FF 29 jest świetny.

janhalb
0 1
janhalb

14 posts

 • Server monkey

Raczej chodzi o RAM, a nie o miejsce na dysku.

No w sumie słusznie, wybacz lamerowi zły kierunek skojarzeń :-)

Było tam zbyt dużo opcji do samodzielnego ustawiania, doszli do wniosku że ZU tego nie potrzebuje.

Ano, widać tak. Tyle, że właśnie te opcje dające możliwość maksymalnej personalizacji decydowały o tym, co było wyjątkowe w Operze. W nowej Operze personalizacja sprowadza się właściwie do skórek i "ślicznych motywów", czyli do rzeczy kompletnie nieistotnych...

FF 29 jest świetny.

Nie znajduję w nim nic (...nic istotnego dla mnie...), czego bym nie miał w safari. No, jakoś się nie lubimy z FF. Chemii nie ma ;-)

saskatchewan
0 1
Nie mam avatara :-p

53 posts

 • Server monkey

FF 29

Gdyby nie ta skórka: https://addons.mozilla.org/firefox/addon/fxopera/ tobym chyba nie mógł patrzeć na te zaokrąglone rogi ;-)

A znacie może jakiś sposób na Ctrl+Shift+V jako wklej i przejdź w Firefoksie? Instalowałem jakieś rozszerzenie dodające to pod Ctrl+B (prawdopodobnie to: https://addons.mozilla.org/firefox/addon/paste-and-go-hotkey-keyboar/), ale chyba gryzło się z innymi, bo nie działało.

Poza tym szukam jeszcze możliwości dodawania wyszukiwarek korzystających z metody POST (bo w https://addons.mozilla.org/firefox/addon/add-to-search-bar/ nie widzę takiej możliwości) i dobrych notatek działających w panelu bocznym (póki co najlepiej wygląda https://addons.mozilla.org/firefox/addon/scrapbook/, ale wolałbym notatki zapisywane jako zwykły tekst zamiast zapisywania wszystkich CSS-ów i obrazków tła).

lemari
0 1
lemari

132 posts

 • Server monkey

Ja używam: https://addons.mozilla.org/en-US/firefox/addon/evernote-web-clipper/?src=search

wraz z : https://addons.mozilla.org/en-US/firefox/addon/clearly/?src=search

Jako że jestem z "frakcji" klikaczy ;) , to nie pomogę w kwestiach klawiszowych.

piter432
0 1
piter432

43 posts

  Nie ma co liczyć na powrót Opery w nowej "Operze". Notatek nie przywrócą, konfigurowalnych gestów również (bo sądzą, że są "too geeky"), zakładkami również się nie zajmą jeszcze przez długi czas. Najśmieszniejsze jest to, że piszą, że są one "w trakcie tworzenia". No kuźwa widzę właśnie. Za te kilka miesięcy zapomną sobie o tym całkowicie, a jeszcze później znowu będą pisać "Ta funkcja jest bardzo splątana z silnikiem Chromium" i znowu będą mieć burdel. Napisaliby wreszcie, że nie będą niczego więcej dodawać, no może jakieś popierdółki dla głąbów i że będą skupiać na poprawkach, ale po co. Lepiej robić z ludzi idiotów cały czas.

  piter432
  1 0
  piter432

  43 posts

   trzeba zrobić ochrzan w polskim biurze opery komuś. :-)

   I co to niby pomoże? Oni tylko przeczytają/usłyszą, pośmieją się u siebie i będą mieć to gdzieś, a "Operę" będą niszczyć dalej.

   piter432
   1 0
   piter432

   43 posts

    12.17 ma się jeszcze całkiem nieźle, ale powoli umiera. Jakiś czas temu sprawdzałem, czy jestem w stanie się przesiąść w 100% na nową Operę, ale mi się nie udało. Od tego czasu minęło blisko pięć miesięcy, a nowych starych funkcji jakoś do tej pory nie widzę.

    Na poważne zmiany już nie czekam. W tej chwili jestem w trakcie konfigurowania sobie Firefoksa. Zobaczymy, czy ten test się uda.

    No bo ich nie będzie i nie zmienią zdania. Co prawda, na ich blogu można ich naciskać, żeby zmienili zdanie, ale nadal słabo to widzę. Muszą coś ćpać, bo nie wierzę, żeby byli takimi głupkami, żeby nie przywrócić nawet podstawowych funkcji Opery.

    filip3434
    1 1
    filip3434

    8 posts

    • Server monkey

    Fakt, uboga ta nasza Nowa Opera, ale jest na mojej słabej maszynie wyjątkowo szybka. W porównaniu do Firefoxa najnowszego, którego testowałem cały dzień to jest niebo a ziemia. Może i pochłania więcej zasobów (taka specyfika silnika), ale za to stabilność jest na odpowiednim poziomie. Brakuje zakładek - fakt, możliwości dopasowania interface - również zgoda no i preferencje dla witryny - tego też mi brakuje. Na szczęście działają rozszerzenia z chroma więc można sobie część funkcji w kaleki sposób zastąpić.

    Jak tam bardzo pragniecie dawnej Opery to wspierajcie projekt naszego rodaka OTTER BROWSER. Pojawiła się pierwsza beta i rozwój idzie w dobrym kierunku. Testowanie i wsparcie finansowe pewnie będzie mile widziane ;)

    saskatchewan
    1 0
    Nie mam avatara :-p

    53 posts

    • Server monkey

    wspierajcie projekt naszego rodaka OTTER BROWSER

    W tym wątku udzieliło się dwóch tłumaczy interfejsu Ottera :-) Niestety, żeby pomagać w programowaniu, trzeba mieć trochę więcej doświadczenia, którego mi brak.

    filip3434
    0 1
    filip3434

    8 posts

    • Server monkey

    A finansowo się nie da? Może tak popularny kikstarter pomoże? W sumie tyle tam badziewnych projektów, a z przeglądarek chyba nic nie ma :D

    [Deleted User]
    0 2
    Soccer

    0 posts

    • Server monkey

    Zobaczcie na wyniki Cracovia Maraton 2014 - najlepszy z Polaków na miejscu 5 to reprezentant Opera Software :D maraton w 2:30 i tylko kwadrans straty do Kenijczyka - szacun ;) Edit: znajomy też startował ale się zmieścił ledwie w 4 godzinach

    janhalb
    0 1
    janhalb

    14 posts

    • Server monkey

    najlepszy z Polaków na miejscu 5 to reprezentant Opera Software

    Szkoda tylko, że Opera od tego nie działa lepiej...

    sumerland
    0 1
    sumerland

    19 posts

    • Server monkey

    Tak czy inaczej, po ładnych kilku latach, mam nadzieję - tymczasowo, z lekkim żalem porzuciłem Operę. Może muszę przeczekać po prostu. Przeglądarka, jak wiemy, prężnie się rozwija (w sensie stabilności, nowinek "pod podszewką" czy wydajności trudno cokolwiek zarzucić), ale użytkowo i ergonomicznie jest słabo i nie widać specjalnie postępu - w zasadzie na pierwszy,a nawet drugi rzut oka ciężko zwykłemu użytkownikowi odróżnić wersję 15 od 22. No może to, że tło się zmieniło. Choćby taki drobiazg, jak brak płynnego przewijania (wiem, wiem, to nie wina Opery ;) ) i kompletny brak możliwości dostosowania interfejsu. O pasku zakładek i jego "wyrafinowaniu" to nawet wstyd wspominać. Jakoś tak siermiężnie jest. Poza tym znajdujący się ślepej uliczce Opera Mail, w którym nawet banalnych błędów nie chce się autorom poprawić. Szkoda, że to tak idzie...

    nova-personigo
    0 1
    nova-personigo

    10 posts

    • Server monkey

    Nie tylko Ty porzuciłeś. Opera Software strzeliła sobie w kolano porzucając "starą" dobrą Operę na rzecz chromopodobnego gniota. Za gemius.pl Opera 12/2011 - 8,25% 12/2014 - 5,76% Cóż za progres popularności :)

    marian12357
    3 1
    marian12357

    1 posts

     Ja ciągle używam v12.17. Z Operą jestem od około 1996r i tak jak poprzednikom trudno mi znaleźć godnego następcę tej przeglądarki. Tam gdzie sobie nie radzi używam maxthona lub ottera. Ta ostatnia przeglądarka ( jeśli emdek się nie znudzi i nie przestanie nad nią pracować ) ma szansę zastąpić operę na moim pulpicie.

     saskatchewan
     2 1
     Nie mam avatara :-p

     53 posts

     • Server monkey

     @marian12357: Sprawdzałeś Vivaldi?

     http://vivaldi.com

     marekm
     1 1
     marekm

     2 posts

     • Server monkey

     Może to będzie pocieszenie dla staroperowców: nowa przeglądarka Vivaldi od byłego prezesa Opery Jona von Tetzchnera https://vivaldi.com

     leon-kameleon
     3 0
     leon-kameleon

     1 posts

      Nowa Opera jest do niczego (wersja 28 czy coś ) - ta na 64 bit.. zamiast jakiejś normalizacji zżera dużo zasobów niemałego komputera, ślamazarnie startuje mimo dysku ssd.... co powiedzieć nie używam nowej tylko poprzedniej wersji (12?)... tej na 32 bit bodaj... To fajne że nowa mi się zainstalowała nie w miejsce starej tylko w inne, może mi się udało tak to zrobić, i w każdym razie nie żałuję, bo nowa nic prawie sobie nie zaimportowała ze starej.... Nowa jest naprawdę do niczego. Dlaczego tyle zasobów używa? Powód moim zdaniem jest jeden, skoro to silnik chrome to Opera włączyła szpiegowanie klienta na maksa, i zawsze ma coś u nas na dysku do sprawdzenia. Po co złodziej instaluje nieusuwalne Opera Link? Po to aby nikt mu w grabieży nie przeszkadzał. Silnik jest, tylko konto czepić skryptem czy coś. Chciałoby się mieć prostą ale bezpieczną przeglądareczkę, a tu taki syf, powiedzmy sobie, chyba lepiej własne zakładki porobić, może w jakimś excelu, no bo na te operzaste średnio można liczyć..... MOże jakiś złodziej wykorzystuje zasoby opery dla własnych celów - może tam ktoś korzysta z naszych komputerów jeszcze jako darmowej maszynki do obliczeń. Władza czuje że im się fotele spod tyłka wysuwają, no i kombinuje jak tu zapobiec rewolucji, a dodatkowo jak zwykle zbiera haki na wszystkich.. Firefox ma przewagę wobec Opery przy bankowości chociaż, tam w Firefoxie potrafi wszystko wskoczyć samo na swoje miejsce, w operze niestety trzeba wsio wklepywać... ale wygodna bardzo jest.. tyle że zasobożerność to faktycznie problem.... niby nic, niby javę zgasisz cookies przyciskiem zgasisz, a tu żre i żre ;-)... to pewnie złodzieje z hameryki... albo wogóle złodzieje, ponad podziałami..... To już nie opera, to wirus. Tak jak Windows. Już pomału grupa złodziei się orientuje, że przynosi to więcej szkody jak pożytku, i nieco win7 uszczelnili, ale nadal chcą kraść niestety... mieć monopol. Nie musieliby tyle kraść, wszelkie dane przechodzą przez ich dochodowe serwery, mogliby sobie kraść na ich serwerach, ale po co, tak wychodzi taniej, a dodatkowo z procesora se mogą skorzystać. Tak to widzę, innego powodu dla zajmowanej pamięci czy zasobów nie widzę... TAk jak piszecie, wypadałoby opieprzyć Operę publicznie, podać jakie cyrki wyprawia ta ich "nowa" śmieciowa opera, i spytać - komu to złodziejstwo służy, jaki profit mają z tego, kto ile im zapłacił i komu sprzedali użytkowników.

      krzysieks
      0 4
      krzysieks

      8 posts

       Może już czas zacząć się na główkę leczyć...

       nova-personigo
       2 1
       nova-personigo

       10 posts

       • Server monkey

       Może już czas zacząć się na główkę leczyć...

       Pogratulować poziomu argumentacji. Typowy gimbusowaty fanboy chropery...

       krzysieks
       0 2
       krzysieks

       8 posts

        A kto tu jakieś argumenty przytaczał - jeszcze raz przeczytaj ten stek bzdur powyżej. Tylko dokładnie i ze zrozumieniem.

        gielo43
        0 1
        gielo43

        1 posts

         Tak narzekacie na ta operę :) spróbujcie poużywać obecnie FireFoxa, a szybko sobie o niej przypomnicie :).

         Właśnie kilka dni temu się przesiadłem na operę, bo FF nie da się już używać obecnie normalnie, szpicli (chrome) nie lubię, a IE to była, jest i będzie kaszana. Co do tej przeglądarki z Macka - Safari, to dotychczas używałem jej tylko do testowania stron (jestem programistą stron www), normalnie nie używam, bo posiada kilka opcji, które mnie najzwyczajniej irytują :)

         Jeśli chodzi o Operę, to używam obecnie wersji Developer i jest ok, podoba mi się także funkcja VPN wbudowana w tą przeglądarkę :), której zacząłem także używać, w sumie to właśnie dzięki niej zdecydowałem się na natychmiastowe przejście na Operę. Fajną opcją jest także import z FF :)

         Jak dla mnie bomba jak na razie, ale coś bardziej konkretnego będę mógł powiedzieć za miesiąc, czy dwa jak już jej trochę poużywam. Na minus co zauważyłem, są wtyczki, których jest najzwyczajniej dużo mniej niż pod FF i są tak jakby trochę gorszej jakości, ale to może być może tylko moim subiektywnym odczuciem opartym na przyzwyczajeniach z FF.

         ryszard
         0 1
         ryszard

         253 posts

         • Server monkey

         Jak dla mnie bomba jak na razie, ale coś bardziej konkretnego będę mógł powiedzieć za miesiąc, czy dwa jak już jej trochę poużywam.

         Jak dla Ciebie to jest bomba, to spróbuj ją przełączyć jednym (albo kilkoma) kliknięciem w tryb Widok do czytania jak Microsoft Edge.

         zbinx
         0 1
         zbinx

         1 posts

          Hej czy tylko ja mam problem z tym VPN? Od kilku dni przy próbie otwarcia jakiejkolwiek strony pokazuje mi się cos takiego jak na obrazku:

          http://pokazywarka.pl/ip6nvq/

          Dajcie znać proszę czy jest jakieś rozwiązanie tego problemu.

          [EDIT]

          Dodam że to "łącznie" jest cały czas...